Головна » Статті » Чернігово -Сіверська земля » Видатні постаті

Марк Наумович Бернес

Марк Наумович Бернес

У бідній родині ніжинського ганчірника Наума Неймана 8 жовтня 1911 року народився син, Марк Нау́мович Берне́с (справжнє прізвище — Не́йман, який згодом став одним з найулюбленіших акторів радянського кіно, співаком, завдяки якому уславився золотий фонд вітчизняної пісенної класики. Народний артист РРФСР (1965). Лауреат Сталінської премії першого ступеня (1951). Видатний російський шансоньє. 12 листопада 2011 року Марку Бернесу було відкрито перший пам'ятник в Україні (встановлений у Графському парку Ніжина).

 Коли хлопцеві було п'ять років, родина переїхала до Харкова. Тут він у 1929 р. закінчив театральні курси, працював у драматичному театрі, взявши собі псевдонім «Бернес». У 17 років поїхав з дому, сподіваючись знайти акторську роботу. Працював у московських театрах (у тім числі в Малому та Большому театрах) статистом.

   Перший публічний концерт Марка Бернеса відбувся в Свердловську в Будинку офіцерів 30 грудня 1943, після чого послідувало концертне турне по Уралу. В Москві він почав виступати як виконавець пісень з кінця 1940-х рр.., спершу на вечорах у Будинках творчих спілок. За радіо у передачі "Клуб веселих артистів" від імені свого персонажа шофера Хвилинки

 (" Великий перелом ", 1945) виконував "Пісеньку фронтового шофера" ("Шлях-доріжка фронтова") Мокроусова, "В житті так трапляється" Соловйова-Сєдого та ін..  Продовжуючи зніматися в кіно, Бернес все більше уваги приділяв естраді, яка давала широкий простір для реалізації його творчих задумів. Він став активно працювати над створенням власного репертуару. Пред'являючи високі вимоги і до музики, і до віршів, артист довго і прискіпливо працював з поетами і композиторами. З 82 пісень репертуару Бернеса більше 40 створено на його замовлення або при його безпосередній участі.

В 1950-х - 1960-х роках Марк Бернес створив у кіно складні характери людей з нелегкою долею - таких, як Умар Магомет ("Далеко від Москви"), Чубук ("Школа мужності"), Родіонов ("Вони були першими"), Вогник

(" Нічний патруль "). У фільмі « Два бійці» в якому з дивовижною задушевністю та простотою виконував пісні «Темна ніч» (муз. М. Богословського на сл. В. Агатова).

      У цей період пісенний репертуар Бернеса поповнився такими творами, як "Москвичі" ( Андрій Ешпай - Євген Винокуров), "Якби хлопці всієї землі" ( Соловйов-Сєдой - Долматовський), "Я люблю тебе, життя" ( Едуард Колмановський - Костянтин Ваншенкіна).

 17 вересня 1958 одночасно дві центральні газети почали цькування Бернеса. В " Правді " Георгій Свиридов в статті "Викорінювати вульгарність в музиці" піддав артиста несправедливим і тенденційним нападкам. В " Комсомольській правді "у фейлетоні А. Суконцева та І. Шатуновського" Зірка на "Волзі" "рядове порушення Бернесом правил дорожнього руху в максимально похмурих тонах подавалося як" поведінку, негідну радянського артиста ". Наслідком цих та кількох наступних публікацій стало фактичне відлучення Бернеса від зйомок і записів на радіо і грамплатівки. Але з 1960 голос Бернеса знову зазвучав по радіо (заголовна пісня популярної недільної передачі "Доброго ранку!" ( О. Фельцман, вірші О. Фадєєвої) і на естраді.

    У тому ж 1960 на стадіоні в Лужниках в програмі Московського мюзик-холу Бернес вперше виконав пісню " Вороги спалили рідну хату " М. Блантера на вірші М. Ісаковського. Написана за 15 років до того, в 1945, і лише одного разу прозвучала тоді по радіо, вона знайшла в особі Бернеса інтерпретатора, який розкрив весь трагізм твору і зробив пісню широко популярною.

  В 1961 режисер Павло Арманд першим порушив заборону на запрошення актора в кіно, знявши його в невеликій ролі в своєму фільмі " Чортова дюжина ".

       Отримав звання народного артиста РРФСР в 1965 г. Був нагороджений Сталінською премією в 1951 р., також двома орденами і медалями.

Поштова марка Росії із серії «Популярні співаки російської естради», присвячена Марку Бернесу, 1999, 2 рубля

У наступні роки Бернес знову успішно працював, гастролював у Польщі, Югославії, Чехословаччини, Румунії, Болгарії, отримуючи безліч захоплених відгуків ЗМІ; виступав на англійською телебаченні. З'явилися і нові "бернесовскіе" пісні: " Чи хочуть росіяни війни "( Е. Колмановський - Є. Євтушенко), "Я поспішаю, вибачте мене" ( Я. Френкель - К. Ваншенкіна), "Я працюю чарівником" ( Е. Колмановський - Л. Ошанін) та багато інших. ін У чотирьохсерійному фільмі " Щит і меч "( 1968) за кадром у виконанні Бернеса прозвучала пісня " З чого починається Батьківщина "( В. Баснер - М. Матусовський). 8 липня 1969 артист з одного дубля записав пісню " Журавлі " Яна Френкеля на вірші Расула Гамзатова в перекладі Наума Гребньова. Це була остання запис Бернеса.

   Марк Наумович Бернес помер 16 серпня 1969 від раку легенів. Похований на Новодівочому кладовищі. На похоронах (на його прохання, висловленої незадовго до смерті) звучали записи пісень "Три роки ти мені снилася", "Романс Рощина", "Я люблю тебе, життя" і "Журавлі" . 

Категорія: Видатні постаті | Додав: olesya (25.01.2015)
Переглядів: 523 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Наше опитування
ОЦІНІТЬ МІЙ САЙТ
Всього відповідей: 108
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0