Головна » Статті » Чернігово -Сіверська земля » Історія міст і сіл Чернігіщини

РІЧКА ЛОСКА

                                           РІЧКА ЛОСКА

 

Річка Лоска являється правою притокою Десни і відноситься до басейну однієї з найдовших річок Східної Європи - Дніпра.

Річка Лоска бере свій початок в Авдіївських болотах Сосницького району. Впадає в Десну біля села Мезина Коропського району. Довжина Лоски 20 кілометрів. Річка збирає води з територій площею 213 кілометрів квадратних. Крім Сосницького і Коропського районів Лоска несе свої води територією Новгород-Сіверщини, а саме південною частиною нашого району.

Річка Лоска протікає в напрямку із заходу на схід. Річка розташована на рівнинній ділянці у межах При деснянського плато, тому похил річки і швидкіскість течії невеликі. (0.2 м/сек.)

Лоска має підземне, снігове та дощове живлення. На протязі року переважає підземне живлення, тому що по всій течії річки знаходяться підземні джерела. Гідрологічний режим визначається весняною повінню (танення снігів) і низькою літньою меженню.

Річка повністю ніколи не замерзає. Завдяки роботі підземних джерел витримує дуже низькі температури, навіть нижче - 30 градусів за Цельсієм.

Заплава Лоски частково заболочена. У межах Авдіївських боліт є поклади торфу. Протягом XX століття значна частина покладів була освоєна. В наш час видобуток торфу призупинено.

На заболоченій території поширені трав’яні рослини: осока, очерет, рогіз. З дерев - вільха чорна, береза, верба, сосна. Найкраще до зволоженої території пристосувалась вільха. Тільки біля річки вона досягає своїх максимальних розмірів (22-24м.) Основним пристосуванням до життя в болотних умовах у вільхи є своєрідна будова кореневої системи: коріння піднімає стовбур досить високо над рівнем води (до їм) і утворює в своїх сплетіннях, заповнених мулом чи торфом, так званий п’єдестал.

Фауна Лоски, прибережних територій представлена різними видами: рибами (щука, карась, короп, окунь) , птахами (чапля, лелека, дика качка). Біля річки також водяться цінні хутрові звірі: бобер і ондатра.

На берегах Лоски розміщені однойменне село Лоска, а також села: Об'єднане і Мезин. В цих населених пунктах відсутні підприємства, діяльність яких призводить до забруднення річки. Але значної шкоди річці завдають приватнці господарства цих сіл. Сільські жителі викидають у річку сміття, непотрібні речі, забруднюють воду миючими засобами. На екологічний стан річки впливає також значні за площею вирубки лісів. Ліси, як відомо, впливають на рівень залягання грунтових вод, а Лоска протікає в безпосередній близькості до них. В басейні річки Лоски розміщені землі Державного лісового фонду України, користувачами яких є підприємства: Новгород- Сіверський та Холминський Держлісгоспи, агрофірма «Авангард» Коропського району. У верхній течії Лоски у 2000 році був створений гідрологічний заказник Жукляно- Кистерська дача, який знаходиться у віданні Холминського Держлісгоспу Корюківського р-ну. Таким чином існує життєва необхідність створення і в майбутньому подібних заказників, які б стримували негативний вплив на стан річок від стрімкого знищення лісових насаджень.

 

Категорія: Історія міст і сіл Чернігіщини | Додав: olesya (16.01.2015)
Переглядів: 575 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Наше опитування
ОЦІНІТЬ МІЙ САЙТ
Всього відповідей: 108
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0