Головна » Статті » Чернігово -Сіверська земля » Церкви та собори

Спасо - Преображенський монастир

Спасо-Преображенський Новгород-Сіверський чоловічий монастир – один з перших Київської Русі, оплот православного християнства, вогнище освіти та культури. Заснований на березі Десни в 1033-му році князем Мстиславом – сином Хрестителя Русі Володимира. У XII столітті на його території побудований Спаський храм. Ця обитель була свідком багатьох героїчних та трагічних подій. У 1183 році новгородський князь Ігор захищав землю Руську від половців. У 1239 році монголо-татари захопили Новгород-Сіверськ, спалили всі його храми, монастир. У 1356 році тут тимчасово господарювали литовські феодали.

У 1552 році Іван IV Грозний дав монастирю охоронну Грамоту, яка підтверджувала його права на володіння земельними угіддями, селами. У 1602 році в Спасо-Преображенському монастирі переховувався Григорій Отреп’єв (Лжедмитрій I), видавав себе за сина царя Івана IV. В кінці жовтня 1604 на чолі польського війська він увірвався на Чернігово-Сіверщину і в Спасо-Преображенський монастир. Поляки зруйнували обитель, спалили надбрамну дзвіницю.

За Деулінським перемир’ям в 1618 році Новгород-Сіверський відійшов під владу Польщі. У 1635 році польський король Владислав IV видав Указ про передачу Спасо-Преображенського монастиря з усіма землями, лісами, луками, угіддями польським церковним діячам. На території обителі відкрили єзуїтський колегіум (бурсу), намагаючись окатоличити населення.

У 1648 році за підтримки місцевого населення козаки під керівництвом  Богдана Хмельницького вибили з монастиря католиків, звільнили місто Новгород-Сіверський від польського панування.

У 1657 році в Спасо-Преображенському монастирі перебувала Чернігівська кафедра, яку очолював архієпископ Лазар Баранович. Почалося духовне і культурне відродження всього народу, звільнення від засилля католицизму. При Лазарі Барановичі відкрилися перша на Лівобережній Україні друкарня, перший на Чернігівщині навчальний заклад підвищеного типу – «латинські школи», який потім ставосновою Чернігівського колегіуму. Після переїзду владики Лазаря Барановича в Чернігів настоятель Спасо-Преображенського монастиря архімандрит Михайло Лежайський закінчив будівництво монастирських стін ззахисними спорудами-баштами, Петропавлівську церкву з трапезною, корпус келій.

З вересня 1699 по лютий 1701 настоятелем монастиря був архімандрит Димитрій Туптало (нині святий – Святитель Димитрій, Митрополит Ростовський), який прославився святістю життя, своїми літературними працями. У цьому монастирі він закінчив третій том «Четьї-Мінеї». Звідси пішов на архієрейську службу. У XIX столітті в монастирі діяло духовне училище. У 1890 році з ініціативи духовенства було створено Братство святого Димитрія Ростовського, основним завданням якого була просвітницька діяльність.

У 1929 році Спасо-Преображенський монастир був перетворений в історико-архітектурний заповідник. У роки Великої Вітчизняної війни був зруйнований. У цьому святому місці фашисти влаштували концтабір для військовополонених. Відступаючи, гітлерівці монастирську гору пристосували як головне місце для захисту. Під час штурму міста артилерійський вогонь знищив майже всі будівлі. Особливо постраждали Будинок настоятеля з прибудованою до нього Свято-Іллінської церквою. Вони були в руїнах.

У 1956 – 1985 роках на території монастиря діяв інтернат для хворих і престарілих. У п’ятдесятих і дев’яностих роках монастирські будівлі намагалися відновити, але безрезультатно. Останні реставраційні роботи були пов’язані з підготовкою до святкування 900-річчя Новгород-Сіверського князівства, завдяки підтримці колишнього Президента України Леоніда Кучми, який відвідав монастир у 1997 році.

У 1994 році з благословення митрополита Чернігівського і Ніжинського Антонія Вакаріка в обителі знову залунала молитва за весь Сіверський край, за Україну, за православний світ. З руїн піднявся і відродився  Спасо-Преображенський чоловічий монастир.

Категорія: Церкви та собори | Додав: olesya (12.02.2015) | Автор: Олеся
Переглядів: 614 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Наше опитування
ОЦІНІТЬ МІЙ САЙТ
Всього відповідей: 108
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0